Kancelaria Biznes Czy powinienem mieć konto firmowe?

Czy powinienem mieć konto firmowe?


Categories:

Założenie firmy wiąże się z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Można to wykonywać tylko przy użyciu konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że posiadanie rachunku firmowego jest potrzebne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który dla większości jest oczywisty. Z tego powodu wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, aby założyć konto firmowe. Jednakże wiele osób zastanawia się, czy może wykorzystać swoje konto prywatne, żeby móc rozliczać się ze składek i podatków? Niewątpliwie konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, pozwala na stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, kiedy mamy już konto osobiste?

Konto firmowe – co na to prawo

Konto firmowe pozwala bezproblemowo zarządzać finansami firmy. Umożliwia także stosunkowo łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można uznać, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli teoretycznie można korzystać z konta osobistego, również w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas podczas rejestracji firmy gospodarczej należy jedynie podać numer konta osobistego.

Czy połączenie konta osobistego z firmowym jest dobrym pomysłem? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże należy postawić sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? Praktyka przedsiębiorców pokazuje, że to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów zwłaszcza w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. Wówczas podatnik musi wyjaśnić, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi oraz finansami firmy. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami przeprowadza się za pomocą konta bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeżeli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba sprawdzić, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Przepisy mówią, że na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak znaleźć najlepsze konto płatnicze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co uproszczeniem dla podatnika, z tego powodu bez wątpienia warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo szeroka i trudno wybrać najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście bardzo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, comiesięczny koszt może być dużym obciążeniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje bezpłatne prowadzenie, to mimo wszystko trzeba być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezpłatne prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia czy utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można skorzystać z karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Pomimo tego także w tej sytuacji może być to związane z określonymi warunkami. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby iść się bezpośrednio do placówki. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest dokonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje oferty w mediach. Mimo wszystko nie warto od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo czytelny sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.