Z pewnością w dzisiejszych czasach znajomość języków jest bardzo istotna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.
Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?
Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko jesteście w stanie. Z tą decyzją nie ma na co czekać. Czy wiesz, że noworodek od samym narodzin podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia. Warto także postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej.
Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?
Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który jest oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego sposobu nauki to:
- formowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
- uczenie się literatury, kultury i historii krajów, które znajdują się za granicą;
- sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
- możliwości dalszej nauki za granicą.
Zalety dwujęzyczności
Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Niżej je wymieniliśmy.
- Tolerancja
Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak bo intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy. - Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.
Korzyści dla rodzica
Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim doszkalać.
Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma bardzo duży wpływ na sprawne nauczenie się kolejnego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słownictwa dziecka będzie o wiele bogatszy co pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.