Dwujęzyczność – plusy


Z pewnością w dzisiejszych czasach znajomość języków jest bardzo istotna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko jesteście w stanie. Z tą decyzją nie ma na co czekać. Czy wiesz, że noworodek od samym narodzin podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia. Warto także postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który jest oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego sposobu nauki to:

  • formowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • uczenie się literatury, kultury i historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
  • możliwości dalszej nauki za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Niżej je wymieniliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak bo intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma bardzo duży wpływ na sprawne nauczenie się kolejnego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słownictwa dziecka będzie o wiele bogatszy co pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.