Kancelaria Prawo Hodowla ryb – na czym polega prowadzenie gospodarstwa rybackiego?

Hodowla ryb – na czym polega prowadzenie gospodarstwa rybackiego?


Categories:

Aby zacząć hodować ryby na sprzedaż, niezbędne jest przygotowanie właściwych do tego warunków. Między innymi, należy to zgłosić do inspekcji weterynaryjnej. Jak więc zacząć hodowlę ryb i jakie gatunki ryb wybrać?

Nie każdy staw z rybami, od razu świadczy o hodowli, może również być wykorzystywany w innych celach między innymi aby zwiększyć atrakcyjność agroturystyki. Jeśli planujemy sprzedaż tych ryb, musimy spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze, musimy mieć staw oraz właściwy sprzęt. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest stworzenie sztucznych stawów, a drugą opcją jest zagospodarowanie sztucznych zbiorników wodnych które znajdują się na naszym terenie.

Mały zbiornik, okaże nam się zbędny gdy mamy w planach większą hodowlę. Jednak w przypadku większych zbiorników potrzebujemy pozwolenia wodnoprawnego, które uzyskamy w starostwie powiatowym. Niezbędne jest zgłoszenie każdego gospodarstwa do inspekcji weterynaryjnej. Jeśli chcielibyśmy uzyskać certyfikat ekologicznego chowu, musimy udowodnić że nie tylko troszczymy się o dobrostan zwierząt ale też o środowisko które znajduje się wokół twoich stawów. Zapraszamy do połowy ryb w Norwegii z rybyzchmielem.

Na jakie gatunki ryb się zdecydować?

Mając na uwadze to, jakie mamy warunki w Polsce warunki nie jest możliwy chów wszystkich gatunków ryb, a tylko niektórych z nich, należą do nich:

  • karp,
  • pstrąg,
  • karaś,
  • amur biały,
  • jesiotr,
  • okoń,
  • płoć,
  • leszcz.

Nie ma wątpliwości że, hodowla karpia należy do najprostszych, {a jednocześnie|przy czym jest najbardziej opłacalna. Co ma wpływ na opłacalność? Karp, jest rybą która jest chętnie jedzona w okresie wigilijnym. Jego wymagania nie są duże, a najlepiej funkcjonują w wodach stojących. Jeśli chodzi o żywienie, to jedzą wszystko to co znajdą w swoim otoczeniu na przykład rośliny. W zależności od tego, w jakim są cyklu produkcyjnym, muszą być dokarmiane zbożami.

Już w 3 roku od wylęgu, {mogą być odławiane|są gotowe do odłowu. Jeśli chcielibyśmy odławiać już po roku, również jest taka możliwość. W takim przypadku musimy zakupić ryby ważące już 250-500 g, kiedy w ciągu roku przybiorą na wadze będziemy mogli sprzedać je z zyskiem.

Odłów ryb na sprzedaż

Odłowy, wykonywane są w trzecim roku hodowli, a dokładniej jesienią. Najpierw, ze stawu spuszczana jest część wody, co ma na celu zagęszczenie ryb. Następnie, ryby okrąża się siecią oraz przenosi się nie za pomocą podbieraków na tzw. sortownię. Na koniec, ryby są sortowane, ważone i przenoszone do magazynów. Ostatnim etapem, jest sprzedaż ryb i ich transport do sklepów.

W Polsce, hodowla ryb może okazać się bardzo opłacalna. W przypadku karpia, nawet jeśli kupimy już większe osobniki i będziemy je hodować przez rok, to uda nam się na tym wyjść na plus.