Język obcy – kiedy rozpocząć jego naukę?


Bez wątpienia w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest koniecznością. Powinno się przez to uczyć maluchy innego języka od maleńkości. Przedszkole dwujęzyczne w Krakowie da dziecku możliwość poznania języka obcego wcześnie. Kraków, Warszawa, Gdańsk to jedynie jedne z miast gdzie znajdziesz przedszkole dwujęzyczne. Zapoznaj się z naszym artykułem aby dowiedzieć się więcej informacji o nauce języka angielskiego przez dzieci.

Nauka języka przez dziecko – jak przebiega?

Najmłodsi przyswajają języki sposobem symultanicznym a także w sposób następczy. Sposób symultaniczny dotyczy dzieci dwujęzycznych, drugi natomiast odnosi się do reszty dzieci.

Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie nauki języka obcego?

Jeśli chodzi o naukę języka obcego to tak naprawdę to im wcześniej tym lepiej. Niektórzy eksperci mówią że już 3-miesięczne niemowlęta mogą rozpocząć naukę angielskiego. Powodem tego jest fakt, że do dwunastego miesiąca niemowlę słyszy i rozróżnia dźwięki każdego języka obcego. Po upływie tego okresu maluch zaczyna koncentrować się tylko i wyłącznie na głoskach, które są używane wokół niego. Celem uniknięcia zaniknięcia tej wrażliwości należy dać dziecku okazję do jej słuchania.

Z jakiego powodu warto uczyć dziecko języków obcych?

Niektórzy nadal wierzą w mit że małe dzieci nie mogą przyswoić wystarczającej ilości informacji, tak aby nauka była sensowna. Jest to nieprawda, z tego względu nauka języka obcego najmłodszych ma wiele zalet, którymi są:

nauka języków obcych jest dla dziecka dobrą zabawą,
nauka od maleńkości to szansa na dwujęzyczność u dziecka,
nauka u dzieci we wczesnym wieku jest idealnym treningiem dla mózgu dziecka, z uwagi na to, że pozwala znacząco rozwijać procesy poznawcze,
umiejętność mówienia językiem to ogromny atut w dorosłym życiu,
lekcje dodatkowe z języka obcego to szansa na nawiązanie nowych przyjaźni.

Jakie są etapy nauki języka obcego przez dziecko?

Pamiętajmy że nie zawsze jest łatwo. Każdy maluch jest inny i w w swoim własnym tempie przyswaja język obcy. Niemniej z reguły po dłuższym okresie maluch nabiera pewności siebie i zaczyna budować pierwsze zdania, poznaje coraz więcej zwrotów a także zapamiętuje akcent. Miej w pamięci że na początku nie warto zaczynać z nauką gramatyki.

Nauka kilku języków jednocześnie – co warto wiedzieć?

Chcesz, aby Twoje dziecko było poliglotą? Twoja pociecha wykazuje zainteresowanie językami obcymi? W takiej sytuacji warto zastanowić się nad przyswajaniem kolejnego języka przez dziecko. Jaka jest jednak maksymalna liczba języków które dziecko powinno się uczyć. Dwa dodatkowe języki na takim etapie to maksymalna liczba, ponieważ nauka kolejnych będzie już problematyczna.