Kiedy warto zatrudnić kancelarię notarialną?


U przeciętnego człowieka słowo notariusz nie wywołuje zbyt wielu skojarzeń. Nie mniej jednak jest to zawód, z którym przynajmniej raz w życiu każdy z nas się spotka. Handel nieruchomościami, rozdzielenie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do obowiązków notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to instytucja, które(a) pomaga nam regulować wszelkiego typu spory związane z majątkiem czy przyznawaniem pełnomocnictw.

Jakie usługi świadczy notariusz?

Mimo, że notariusze pracują, zdawać by się mogło, trochę na uboczu, to świadczone przez nich usługi dotyczą codziennych spraw.

Misją notariusza jest nadawanie legalności z prawem określonym transakcjom. Zdarzają się sytuacje, gdy notariusz jest nieodłączną cześcią dealu, bez którego niemożliwe jest jego ukończenie.

Notariusz należy do grupy zawodów zaufania publicznego. Przysposobienie do pełnienia tej funkcji trwa nieraz latami. Kancelaria notarialna to często firma z długimi, wielopokoleniowymi tradycjami. Praca w takim miejscu to spory prestiż. Notariusz może też liczyć na całkiem dobre wynagrodzenie.

Akty notarialne potwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z grupy urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich zdobycie pozwala dociekania swoich praw. Jest on uznawany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak podpis znajdzie się na dokumencie pracownik kancelarii notarialnej bada sprawę i jej zgodność z prawem.

Tych spraw nie załatwisz bez notariusza

Istnieje grupa spraw, w których niezbędny jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z handlem nieruchmościami. Na prawdę jest to tylko kropla w morzu tematów, z którymi zgłaszamy się do notariusza.

Otwierając firmę, jeśli chcemy by działała ona jako spółka akcyjna bądź komandytowa, również potrzebna jest nam opinia wydana przez notariusza. Partycypuje on udział w ustanawianiu statutu(em). Rękojmia, której udziela kancelaria notarialna czyni podmiot legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to aktywności, które wymagają odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Poza tym notariusz jest dobrym strażnikiem wszelkich dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, czynią, że część klientów powierza swoje dobra w ręce rejenta.

Na co zwracać uwagę szukając kancelarii notarialnej?

Na rynku jest dosyć rozległy wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania?

Na początek warto rozejrzeć się w gronie znajomych. Być może ktoś będzie mógł polecić którąś kancelarię. Innym źródłem jest internet – można tam znaleźć opinię klientów. Szybki przegląd może wydatnie przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na mnogość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej pojawiają się specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod indywidualną sprawę. Niektórzy lepiej czują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni zaś w sprawach nieruchomości.

Dobrym rozwiązaniem jest prześwietlenie oferty kilku punktów w celu wyboru optymalnej dla nas i naszej sprawy.