Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?


Nie od dziś jest jasne, że warto wynajmować lokale ze względów finansowych. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. W szczególności dzisiaj, gdy apartamenty cieszą się bardzo dużą popularnością. O wiele częściej podróżujący wolą całe mieszkania, zamiast hotelu. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Wielkim plusem jest też łatwość rezerwacji. O czym powinno się pamiętać podczas wynajmowania lokalu turystom i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Definitywnie najczęściej wybieraną opcją jest założenie konta na portalu Airbnb. Drugą opcją jest udostępnienie swojego mieszkania na portalu Booking. Właśnie w tych dwóch miejscach turyści zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Powinno się zwrócić uwagę na to, że duże miasta, takie jak Kraków, wymagają wpisania obiektu na specjalną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojej nieruchomości wynajmowanie będzie nielegalne. Do ewidencji dostęp ma każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele zgłoszeń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

W ostatnim czasie biura księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z pytaniem czy niezbędne jest tworzenie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją tego typu najem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą stworzyć. Zdarzały się jednak już przypadki, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy powinien działalność zakładać, czy nie. Wszystkie księgowe w Krakowie zapewne z chęcią przeanalizują czy trzeba działalność gospodarczą zakładać, czy nie jest to konieczne.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

To co jednak jest oczywiste, to obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najlepiej wybrać się na konsultację do księgowej w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najbardziej popularna metoda jest wykorzystanie zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów możecie odjąć koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można wliczyć opłaty za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz. Wtedy musimy rozliczyć tylko dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia kilku formalności, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, dlatego, że tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie warto policzyć czy jest korzystniejszy. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych obliczeniach.