Naczelna Rada Adwokacka – o co chodzi z tą organizacją?


Na pewno każdy adwokat w Kłodzku i każdym innym polskim mieście nie raz usłyszał o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta ma swoją siedzibę w stolicy i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad zawodem prawnika. Co jednak dokładnie wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Kogo spotkamy w Naczelnej Radzie Adwokackiej?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest bez wątpienia Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem mianowano Cezarego Ponikowskiego. Sprawował on ten urząd w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą też adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. Warto tutaj wspomnieć, że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi adwokaci. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z tej samej izby. Teraz prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w 2021 roku.

Co należy do obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej?

Jednym z najistotniejszych obowiązków NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Dodatkowo zajmuje się ona też formowaniem zasad sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To oczywiście nie są wszystkie obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy adwokat w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad nauczaniem aplikantów. W liście obowiązków musiały się pojawić takie funkcje jak sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo przedstawianie wniosków oraz postulatów o tworzeniu i stosowaniu prawa. Z trochę mniej istotnych obowiązków można w tym miejscu wymienić między innymi precyzowanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też tego w jaki sposób opłacać wizytatorów. Bezspornie zadań adwokatów, którzy należą do Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.

Ulepszanie pracy adwokatom

Z racji tego, że NRA sprawuje pieczę nad wszystkimi prawnikami, próbuje także sprawić, że ich praca będzie sprawniejsza i bardziej komfortowa. Właśnie dlatego prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaproponował przejście na w pełni cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co potrafi mocno wydłużać proces. Tego typu zmiany jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na pieniądze, a te Naczelna Rada Adwokacka chce dostać od adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to oznaczało podwyższenie składki, którą co miesiąc muszą opłacać adwokaci. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, kiedy niemal wszystko można załatwić przez internet, taka zmiana powinna zajść już jakiś czas temu.