Kancelaria Prawo Opłaty notarialne – czy są konieczne?

Opłaty notarialne – czy są konieczne?


Categories:

W realiach, w którym(ych) się obracamy dobry notariusz jest ciągle w cenie. Jest przecież sporo kwestii, do których legalnej(go)) załatwienia potrzebny jest podpis osoby dysponującej odpowiednimi atrybutami prawnymi. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego rozdysponowania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na płaszczyźnie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego typu kwestie w klarowny sposób – do realizacji tego typu spraw powoływana(y) jest zaufana trzecia strona. Oczywiście to kosztuje. Notariusz za swoje usługi pobiera odpowiednią opłatę. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi sprawami zglaszamy sie do notariusza w Łodzi?

Dlaczego korzystamy z usług notariusza?

Można mieć prawie stuprocentową pewność, że każdy co najmniej raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to osoba, który umożliwia legalizację wielu rzeczy budujących naszą rzeczywistość. Notariusz należy do zawodem(ów) zaufania publicznego, co wiąże się z tym, że przysługuje mu identyczna ochrona jak funkcjonariuszom publicznym. Notariusz 

Ogólnie mówiąc, zajmuje się on tworzeniem aktów stosowania prawa. Przysługuje mu także prawo do wykonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania zawodu notariusza nadaje odpowiedni minister – w naszym kraju jest to minister sprawiedliwości. Według obowiązującego prawa wszystkie czynności okraszone podpisem notariusza otrzymują przymioty dokumentów urzędowych. Inaczej mówiąc, notariusz sprawdza czy określone zaświadczenia są zgodne z panującym prawem.Daje tym samym gwarancję, że wszystkie czynności odbywają się w zgodności z literą prawa.

O jakich czynnościach mowa? Jest ich od groma. Są to głównie tzw. sytuacje życiowe. Są związane z zakupem lub sprzedażą nieruchomości, różnymi aktami zaświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest potrzebny również podczas zakładania spółek czy w sprawach spadkowych. A to tylko część z całości.

Funkcjonowanie notariuszy daje ulgę sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozwiązywana przez urzędników notarialnych. Mowa głównie o umowach dwustronnych, aczkolwiek nie tylko. 

Czym są opłaty notarialne?Jak naliczane są opłaty notarialne?

Oczywiście notariusze za swoją pracę kasują odpowiednie taksy. Ich wielkość jest zróżnicowana. Na cenę usług notarialnych składają się różne elementy. Opinia, lokalizacja, jak również istota sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie ciut kosztowna niż centrum Kluczborka. Także notariusz z wieloletnim(ą) praktyką może oczekiwać większej zapłaty niż dopiero aspirująca jednostka.

Jednak trzeba być świadomym, że ustawa przewiduje maksymalną wysokość opłat notarialnych. Są to ceny maksymalne dla wskazanej aktywności notarialnej. Rejent nie może pobierać prowizji powyżej tych limitów. Warto sprawdzić przykładowo jakie to wartości.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to najwyższe możliwe stawki wskazane przez ministerstwo. Skutkiem rządowo wskazanych limitów jest fakt, że nie można ominąć opłaty notarialnej. Jednak przeważnie jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Kancelaria notarialna – jak wybrać najbardziej odpowiedniego notariusza?

Zamierzając wizyty u notariusza warto zrobić rozpoznanie. Koniec końców, ciesząca się dobrą opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie bardziej oblegana niż nikomu nieznana usługa świadczona na obrzeżach. Czasem jednak można się zdziwić – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma dużo mniejsze znaczenie niż wiedza notariusza. To właśnie za znajomość niuansów prawnych wynagradzany jest ten zawód.