Sektor IT, a Nowy Ład – co się zmieni?


Ostatnio tytuły stron www zdominował Nowy Ład. Wdrażany przez rząd program interwencyjny, mocno wpłynie na zarobki Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu odpowiedzią na konsekwencje pandemii COVID-19. Działania związane z COVIDem mocno wstrząsnęły wieloma sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Opcja pracy zdalnej spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników kuszą przede wszystkim wysokie zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Czy Nowy Ład zmieni branżę IT?

Dobrze wyjść od tego, że plan zaakceptowany przez rząd jest maksymalnie trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Następną ważną sprawą jest to, że wielu programistów pracuje na umowach B2B. Żeby  być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w obliczu zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Władza przekonuje, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% podatników.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla pracowników IT ma wynieść 12%. Jest to zmianę na plus, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia dochodu.

Które stanowiska obejmą największe zmiany?

Paradoksalnie najmniej powinni się obawiać fachowcy zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w branży jest głównie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że nierzadko przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek daje to stratę wielkości 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie fachowcy znający się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych zarobków.

Jak podjąć się rozliczenia?

Więc. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do konsultacji.

Działalność w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymaga znajomość(i) wszelkich niuansów.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W czasach połączeń zdalnych takie ograniczenia idą w zapomnienie. Księgowy z dowolnego miejsca na globie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich zmianach w obrębie interesującego nas sektora. A te czasami wprowadzane są niepostrzeżenie.