Sprawa karna i cywilna – czym się różnią?


Podstawową różnicą pomiędzy sprawami karnymi i cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W postępowaniach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy powinieneś zdecydować się na dobrego adwokata? Czy znajdziesz odpowiedniego w Gdańsku?

Czym wyróżnia się sprawa karna

Sprawy karne dotyczą działania, które uważa się za krzywdzące dla całego społeczeństwa.

W sprawie karnej to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie sprawy. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeśli osoba oskarżona, jej adwokat i prokurator nie próbują nic zdziałać w sprawie. Inaczej sąd ma za zadanie samemu przeprowadzać dowody i je analizować.

adwokat przed budynkiem sądu

Jak definiujemy sprawę cywilną

Sprawy cywilne zazwyczaj obejmują prywatne spory między osobami lub organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie postępowania zależy od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę poprowadzi. Poza tym, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to także należy wykonać to w odpowiednim terminie i charakterze – inaczej sąd może nie przyjąć tych dowodów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym prawie każdy stara się załatwić swoje sprawy w sądzie. Są to na przykład postępowania spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje lub rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że procesy cywilne rozstrzygają pewne konflikty i niezmiernie istotne jest posiadanie dobrego adwokata. Jego zadaniem jest znalezienie dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie wynajętego przez Ciebie adwokata decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz właściwego adwokata, który wesprze Cię w postępowaniu. 

W sprawie karnej natomiast sprawdzony adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez postępowanie i udowodnić, że nie jesteś winny. Nawet jeśli masz pewność, że proces powinien zakończyć się Twoją wygraną, to zaufany adwokat zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie jest ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy adwokata w postępowaniu cywilnym – zawsze powinieneś postawić na profesjonalnego i doświadczonego prawnika, którego na 100% wyszukasz w Gdańsku.