Zabudowa w Krakowie – czym się charakteryzuje?


Dla niektórych ludzi Kraków kojarzy się z wieloma zabytkami o znaczącym znaczeniu historycznym. Takim najistotniejszym symbolem krakowskiej zabudowy jest zlokalizowany na wzgórzu Wawel. Długi czas był on zasadniczą siedzibą polskich władców, oraz pełnił funkcję obronną. Jest to miejsce, w którym toczyło się życie artystyczne, polityczne a także intelektualne Polski. Również na Wawelu spoczęły ciała polskich władców. Trochę poniżej Wawelu zlokalizowane jest Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Również one uważane są za symbol Krakowa. Oprócz tego dzielnica Kazimierz bogata jest liczne zabytki. Na pewno Kraków to miasto z bogatą historią i wiekowymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Należy mimo wszystko pamiętać, że Kraków to także nowoczesna architektura. Obecna budynki łączą się z cennymi zabytkami. Ale czy połączenie współczesnych budynków z tymi zabytkowymi to na pewno dobry pomysł?

Kraków – miasto z długą historią

Kraków w kontekście historycznym jest miejscem niecodziennym. Zlokalizowane jest w nim dużo znaczących zabytków, a przeniesienie w XVI wieku rezydencji monarchów do Warszawy nie zmniejszyło jego znaczenia. Historia Krakowa jest podstawą polskiej kultury i tożsamości narodowej. W czasach Kazimierza Wielkiego powstała tam pierwsza szkołę wyższą – Akademia Krakowska. Największy rozwój Krakowa miał miejsce w XVI wieku, kiedy to miasto zaczęło czerpać z Włoch ideę renesansu. Mimo to, że Zygmunt III Waza przeniósł dwór królewski do Warszawy, nie zmniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można powiedzieć, że był on stolicą Polski aż do pierwszego rozbioru Polski. Wówczas też miasto to było bardzo ważnym miejscem dla rozpowszechniania idei niepodległościowych, a na przełomie XIX i XX wieku nurt artystyczny Młoda Polska pozostawił ślad w postaci wspaniałej architektury i sztuki. 

Kraków i jego nowoczesna zabudowa

Obecna budownictwo jest nie lada wyzwaniem dla zarządzania nieruchomościami w Krakowie. Dzisiejsze budynki muszą być kompetentnie wplecione między bezcennymi historycznymi zabytkami. Inwestorzy przed wybudowaniem budynku muszą uzyskać odpowienie pozwolenie ze względu na historyczne znaczenie tego miasta. Dobrze wkomponowana  współczesna architektura staje się elementem wyjątkowego klimatu miasta. Można tutaj wymienić m.in.: High 5, Centrum Biurowe Lubicz oraz Unity Centre. Kraków jest miejscem, gdzie realizuje się wiele nowoczesnych inwestycji, z poszanowaniem ekologii, przyjaznych przede wszystkim człowiekowi. Także obsługa nieruchomości jest na najwyższym poziomie, dzięki czemu miasto bezustannie się rozwija. Zabudowa Krakowa wyróżnia się również tym, że budynki biurowe nie są postawione w jednym miejscu, a rozproszone w kilku różnych częściach. Dzięki kwitnącej architekturze biurowej, Kraków jest atrakcyjnym miastem również dla biznesu.

Roślinna część Krakowa

Kraków rozkwita również pod względem zielonych terenów. Celem jest stworzenie wielu niewielkich, zielonych miejsc, do których każdy mieszkaniec będzie miał niedaleko. Tworzy się także dużo tzw. parków kieszonkowych, które są bardzo popularne na całym świecie. Można powiedzieć, że w Krakowie trwa teraz zielona rewolucja. Miasto inwestuje również wiele pieniędzy w rewitalizację istniejących już parków.  

Czy zabudowa Krakowa jest chaotyczna?

Od jakiegoś czasu trwa debata na temat chaotycznej zabudowy Krakowa. Na pewno połączenie zabudowy zabytkowej z zabudową nowoczesną jest niełatwym celem. Część radnych miasta oraz mieszkańców nie mają pewności czy zezwolenia na budowę nie były udzielane zbyt nieroztropnie – z korzyścią dla deweloperów i szkodą dla mieszkańców. Z pewnością niektóre obszary nie powinny być zabudowywane, a planowane są na nich budowy. Inwestorzy zazwyczaj wykorzystują lukę w polskim prawie budowlanym, a urzędnicy nie mają narzędzi, żeby zablokować nirozsądne budowy. Niektóre pozwolenia na budowę trafiają do sądów, gdzie udowodniono dużo błędów z winy urzędników. Sądy postawiły wyroki, w wyniku których zabroniono częśći inwestycji.